Botoks – zasada działania i pielęgnacja

Botoks – zasada działania i pielęgnacja

Większość osób przyzwyczaiła się do nazwy “botoks”, nie wiedząc, że ten popularny środek wykorzystywany w medycynie estetycznej to inaczej toksyna botulinowa. Substancja ta hamuje uwalnianie neuroprzekaźników, dzięki czemu jej podanie miejscowe skutkuje ograniczaniem aktywności wybranego mięśnia.

 

Botoks a medycyna estetyczna

 

Punktowe zastosowanie botoksu jest zabiegiem bardzo często stosowanym w medycynie estetycznej. Jego podanie zapobiega procesom miostarzenia, czyli oksydacji skóry na skutek ruchu mięśni mimicznych. Botoks oddziałuje na mięśnie mimiczne i “wyłącza je” dzięki blokadzie wspomnianego neuroprzekaźnika. Jego wstrzyknięcie prowadzi zatem do rozluźnienia skóry twarzy i – tym samym – do wygładzenia znajdujących się na jej powierzchni zmarszczek.

 

Zabieg medyczny – co warto wiedzieć?

 

Nie istnieje dolna granica wieku, poniżej której zabieg ten nie powinien być wykonywany. Jedynym wskazaniem do wstrzyknięcia botoksu jest nadmierna mimika a sam zabieg ma zapobiec jej konsekwencjom. Co ciekawe – wstrzyknięcie botoksu “oddziałuje” również na istniejące zmarszczki mimiczne. W ten sposób zwalcza się tak zwane “kurze łapki”, “lwie zmarszczki”, “zmarszczki nosowe” i “zmarszczki królicze”.

 

Nie tylko zmarszczki na twarzy…

 

Stosowanie botoksu nie ogranicza się wyłącznie do samych zmarszczek i zapobiegania starzeniu się skóry! Za pomocą terapii toksyną botulinową można również podnieść brwi, końcówkę nosa a także… zlikwidować efekt tak zwanej kwadratowej twarzy. Zabieg wstrzykiwania botoksu jest też bardzo pomocny w kontekście usuwania zmarszczek na powierzchni szyi i opadających kącików ust. Jeśli opisywane zmiany dermatologiczne mają zbyt intensywny i głęboki charakter, jedynym rozwiązaniem pozostaje zastosowanie kwasu hialuronowego.

 

Podsumowanie

 

Medycyna estetyczna wykorzystuje botoks bardzo często. Ostateczna decyzja co do zastosowania toksyny należy jednak zawsze do Pacjenta, który oczywiście może (i niejednokrotnie powinien) skonsultować się z lekarzem w kontekście jego zastosowania. Polecamy Doktor Monika – Specjalista medycyny estetycznej.