Ciągniki siodłowe – rodzaje i cechy

Ciągniki siodłowe – rodzaje i cechy

Specyfikacja ciągników siodłowych to ciężki orzech do zgryzienia dla każdego przedsiębiorcy zastanawiającego się nad kupnem jednego z nich do swojej floty. Wybór tego niezawodnego i dobrze sprawdzonego pojazdu często jest bardzo trudny – duża liczba producentów i ugrupowań może przyprawić o spory ból głowy. Aby wybrać ten odpowiedni należy pozyskać jak najwięcej informacji o dostępnych na rynku ciągnikach aby mieć wiedze, która umożliwi wybór ciągnika, który będzie jak najlepiej przystosowany do swoich potrzeb.

 

Charakterystyka

Ciągnik siodłowy to pojazd wykorzystywany w branży transportowej służący do jak sama nazwa wskazuje ciągnięcia naczepy każdego rodzaju. Od firanek, chłodni, wywrotek do nawet cystern. Połączenie naczepy z ciągnikiem umożliwia tak zwane siodło stanowiące drugą część nazwy tego pojazdu. Dzięki temu transport bardzo dużych ciężarów materiałów z miejsca A do miejsca B jest możliwy – ciężar w części jest przejmowany przez ciągnik zmniejszając obciążenie naczepy. Dzięki elastycznemu połączeniu za pomocą siodła naczepa nie jest sztywna przez co cały pojazd będzie mógł zmieścić się w różnego rodzaju ostrych zakrętach, jeżeli tylko kierowca będzie posiadał do tego odpowiednie doświadczenie. Całość budowy sprawia, że ciągniki siodłowe wraz z naczepami są bardzo chętnie wykorzystywane w branży, która nie wyobraża sobie bez nich funkcjonowania.

Sprawdź także: Samochody Dostawcze nowe i używane

Popularne marki ciągników

Na rynku istnieje wiele marek, które produkują ciągniki siodłowe, a do najważniejszych z nich należy:

-Scania – uzyskiwały wiele międzynarodowych wyróżnień, dlatego nie bez przyczyny pojawiły się w zestawieniu. Ich silniki sa bardzo wydajne i ekonomiczne – sześciocylindrowe potwory o mocy 12,7 litra i ponad 400 koni mechanicznych poradzą sobie w każdych warunkach i wyjadą po każde, nawet najtrudniejsze wzniesienia. Funkcje oczyszczania spalin dostępne w ich silnikach zwiększają ekonomie jazdy.

-Iveco – włoska firma skupiająca się na produkcji samochodów ciężarowych i dostawczych która posiada specyficzne półautomatyczne skrzynie biegów. Modele z serii AS są silne i wytrzymałe.

-DAF – bardzo ważny holenderski przedstawiciel ciągników siodłowych, który stanowi główne zaopatrzenie dla grupy DBK. Nie można o nim zapomnieć w żadnym zestawieniu. Polska należy do krajów, do których sprowadzanych jest najwięcej pojazdów tej marki, stąd często można spostrzec je na drogach. Opływowe kształty, długodystansowe transporty i ekonomiczna jazda należą do największych zalet modelów tej holenderskiej firmy.