Dobrze dobrane opony podstawą przyczepności samochodu ciężarowego

Dobrze dobrane opony podstawą przyczepności samochodu ciężarowego

Na wszystkich europejskich drogach samochodów ciężarowych przybywa. Ciągły wymóg transportu różnego rodzaju dóbr sprawia, że kierowcy wraz z swoimi ciężarówkami są bardzo eksploatowani. Aby bezpieczeństwo podczas długich podróży było na najwyższym poziomie warto zabezpieczyć samochód wybierając dla niego odpowiedniej jakości opony, które będą cechowały się wysoką odpornością i dobrą przyczepnością. W takim wypadku niesprzyjające warunki środowiska takie jak śnieg, deszcz, wysoka temperatura czy chłód pozostaną niestraszne wszystkim odpowiedzialnym kierowcom.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze opon?

Aby wybrać te odpowiednie należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów do których może należeć również waga pojazdu i przewożonego w nim asortymentu. Tak czy inaczej; samochody ciężarowe jak sama nazwa wskazuje są dużych rozmiarów i ważą również bardzo dużo. Dlatego ogumienie powinno być twarde, mocne i wytrzymałe aby utrzymały ten niezwykle duży ciężar.

Dodatkowym aspektem na jaki należy zwrócić uwagę jest specjalne oznaczenie ,,C” na ogumieniu. Mówi ono o tym, że dana opona posiada wzmocnione boki co jest bardzo istotne dla każdego samochodu ciężarowego.

Do ważnej zasady należy również fakt, że nie powinno się wybierać jednych i tych samych opon do całego samochodu ciężarowego. Jest to spowodowane rozkładem mas i dobrze jest, aby na osi prowadzącej, napędowej a także naczepie były różne opony przystosowane do swojej pozycji. Na przedzie opony bardziej ,,agresywne” sprawiające, że zmiana kierunku jazdy i przyśpieszenie połączone z przyczepnością będzie najlepsze. Tylna oś zaś powinna być wyposażona w grube opony z dobrym bieżnikiem.

Parametry techniczne danej opony mają istotne znaczenie. Dlatego też ich rozmiar powinien być dopasowany do ciężarówki a osoba sprawdzająca powinna znać się na oznaczeniach widniejących na jej powierzchni. Określają one szerokość opon, ogumienie radialne bądź diagonalne, średnicę felg, czy maksymalną dopuszczalną prędkość.

 

Wymiana opon – co ile?

Aby prawidłowo zdecydować się na zmianę opon należy między innymi mierzyć grubość bieżnika. Dopuszczalna wartość dochodzi do 1,6mm – w momencie gdy bieżnik jest mniejszy należy wymienić opony na nowe aby zapewnić bezpieczeństwo poruszanego samochodu na drodze. Jeżeli zaś bieżnik posiada dalej wartość optymalną, a opony są już starsze i posiadają 5-6 lat również według producentów powinny ulec wymianie. Maksymalna dopuszczalna wartość w praktyce dochodzi jednak do 10 lat.