Gry komputerowe – hobby czy strata czasu?

Gry komputerowe – hobby czy strata czasu?

Gry komputerowe – hobby czy strata czasu?
5 (100%) 1

Niezwykle popularną formą spędzenia wolnego czasu są między innymi gry komputerowe, które w poprzednim dziesięcioleciu stanowczo wyparły gry telewizyjne jak Nintendo. Niezwykłym atutem gier komputerowych jest możliwość rozgrywek z innymi użytkownikami w formie online przez łącze internetowe. Oprócz gier komputerowych popularne są konsole do gier jak Playstation czy Xbox, które zapewniają świetną rozrywkę dla całej rodziny czy  urozmaicenie dla spotkań z przyjaciółmi. Nasuwa się więc pytanie, czy tego typu gry mogą być rodzajem hobby, czy stratą czasu?

Hobby

Znaczna większość ludzi określi ten sposób spędzania czasu jako hobby. Obecnie w gry komputerowe czy konsolowe grają całe rodziny, a atutem jest zdecydowanie to, że każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Na rynku dostępne są gry muzyczne jak Gitar Hero, gry samochodowe jak Need For Speed czy gry futbolowe jak Fifa. Dla młodszych, ale też starszych dzieci, niebywałą gratką jest Minecraft czy gry opracowane na bazie fabuły popularnych animacji. Simsy to gra którą znają i w którą grają całe pokolenia, a tworzenie domu, zarabianie pieniędzy, kupowanie przedmiotów i życie codzienne kierowane przez użytkownika to niesamowicie fascynujące i wciągające zajęcie.

Godziny uciekają nieubłaganie

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że granie w gry zarówno te, komputerowe, jak i w gry na konsolach, jest bardzo czasochłonne. Fabuła i profesjonalna grafika wciąga i sprawia, że niektórzy gracze tracą kontakt z otaczającym ich światem. To doprowadza do sytuacji, w której ludzie zamiast czytać, spotykać się z bliskimi, uczyć się interesujących rzeczy czy podróżować, trwonią cenny czas na coś, co dzieje się w wirtualnej rzeczywistości. Ciekawym elementem gier jest nawiązywanie relacji z innymi użytkownikami i utrzymywanie z nimi przyjaźni, które przenoszą się też dożycia realnego, niemniej jednak zbyt długie godziny spędzone przed telewizorem czy monitorem nie tylko pozbawiają nas normalnego życia ale mogą doprowadzić do problemów ze wzrokiem.