Komunikacja – ważny element na trudnych trasach

Komunikacja – ważny element na trudnych trasach

Na długich trasach, a przeważnie tylko takie wykonują samochody ciężarowe ważny jest dobry kontakt między kierowcą oraz zleceniodawcą. To oni ustalają między sobą dokładne godziny przyjazdu i wyładowania towaru – na drodze bywa różnie. Możliwe opóźnienia i awarie czy inne nieprzewidziane sytuacje mogą wpłynąć na termin dowozu. Dlatego komunikacja jest tak ważna. Jednak w samochodach ciężarowych występują różnego rodzaju komunikacje – nie tylko takie..

 

Rodzaje komunikacji samochodów ciężarowych

Każdemu choć raz w życiu doskwierała samotność. Jednak czasem nie do wyobrażenia jest, że kierowcy wyjeżdżają na bardzo długie, nawet trzytygodniowe trasy w trakcie, których są całkiem sami w kabinie. Dzięki różnego rodzaju przyrządom takim jak anteny i popularne ,,CB-radia” kierowcy mogą skontaktować się ze sobą, wymienić spostrzeżenia jakie zauważyli na trasie czy też po prostu porozmawiać. Dzięki temu można ominąć stanie w długich korkach czy też po prostu umilić sobie trochę trasę. To bardzo ważne ze względu komfortu dla kierowcy – kierowca w dobrym nastroju będzie z pewnością lepiej prowadził pojazd. Cała komunikacja opiera się o radio z małym głośnikiem i mikrofonem oraz antenę. Po ustawieniu radia na określonej częstotliwości można odsłuchiwać to, co kierowcy wokół mają do powiedzenia w promieniu uzależnionym od anteny. Im lepsze i droższe anteny tym analogicznie mają większy zasięg.

 

Innym rodzajem komunikacji jest po prostu nawigacja GPS. Wymieniana w drugiej kolejności, jednak jest nieoceniona! Kierowcy wraz z dobrze działającą nawigacją nie boją się jechać w najróżniejsze trasy o których tak naprawdę nie mają pojęcia. Nawigacja ustawi trasę, pomoże zaplanować postoje, wskaże stacje paliw i bezpiecznie doprowadzi kierowcę do pożądanego celu. Dobra nawigacja to ,,must have” każdej ciężarówki. Obecnie montuje się w ciężarówkach różnego rodzaju telematyki, dzięki którym przedsiębiorca wie w którym miejscu na trasie znajduje się jego ciężarówka. To bardzo ważne, gdyż często zdarzają się różne kradzieże. Dzięki dobrze zamontowanej telematyce można złapać przestępcę i odzyskać swoją własność w mgnieniu oka!

Części Scania – DBK Parts

Podsumowanie

Dobra komunikacja na trasie uratowała już nie jedno zlecenie. Roboty drogowe, korki czy przestoje są prawdziwą zmorą każdego kierowcy, który chce dostarczyć swój towar w podanym terminie. Dodatkowo dzięki dobrej komunikacji możliwa jest szybka pomoc kierowcy w razie różnorodnych awarii samochodów ciężarowych.