Lokaty długoterminowe – czy wciąż są opłacalną inwestycją?

Lokaty długoterminowe – czy wciąż są opłacalną inwestycją?

Mianem lokat długoterminowych określa się te, których okres zapadalności wynosi minimum 12 miesięcy, aż do kilku lat. Stanowią one rozwiązanie dla osób, które chcą zainwestować swoje pieniądze w bardzo bezpieczny sposób i jednocześnie pozbawić się dostępu do nich na dłuższy czas.

 

Rodzaje oprocentowania w lokatach długoterminowych

Można wskazać oprocentowanie stałe lub zmienne. W pierwszej sytuacji – bank zawsze wypłaca niezmienioną kwotę oprocentowania, bez względu na decyzje Rady Polityki Pieniężnej czy sytuację na rynku. Może to być broń obosieczna: stałe oprocentowanie może stanowić ratunek, gdy decyzją RPP stopy procentowe mają spaść. Jednocześnie, nie pozwolą one na maksymalizację zysku, gdy stopy procentowe wzrosną w wyniku decyzji odpowiednich organów.

Z kolei zmienne oprocentowanie podlega decyzjom Rady Polityki Pieniężnej. W takiej sytuacji ciężko na początku inwestycji przewidzieć jej faktyczny przebieg aż do zakończenia okresu zapadalności.

 

Który rodzaj oprocentowania wybrać?

Podjęcie decyzji w tym zakresie wymaga nieco wiedzy na temat bankowości oraz mechanizmów rynkowych. Jeżeli bowiem przewidywane są podwyżki stóp procentowych – dobrym pomysłem może okazać się odczekanie aż do momentu, w którym faktycznie nastąpią i wybór oprocentowania stałego.

Jeśli jednak stopy procentowe są w obecnej chwili stosunkowo niskie i nie zanosi się na ich rychłą podwyżkę, a nam zależy na założeniu lokaty długoterminowej – lepiej jest zdecydować się na zmienny wariant oprocentowania.

Zakładanie lokat długoterminowych, podobnie jak inwestowanie w nieruchomości, jest inwestycją na długi okres czasu. Decydując się na zawarcie umowy na przykład na 48 miesięcy – nie zobaczymy ani naszych własnych środków, ani odsetek, przez cztery lata.

 

Czy to opłacalna inwestycja?

Opłacalność lokat długoterminowych jest uzależniona od bieżącego oprocentowania. Dlatego też przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty, a także wyborem konkretnej propozycji od określonego banku – warto zapoznać się ze stanowiskami analityków bankowych. Często ich wypowiedzi pomagają podjąć decyzję, czy założenie lokaty długoterminowej w tym momencie jest opłacalne.

Obserwuje się trend, zgodnie z którym banki coraz częściej oferują korzystniejsze oprocentowanie na lokatach krótkoterminowych. Nie oznacza to jednak, że te długoterminowe są nieopłacalne.

 

Polecamy: Crowdinvesting w nieruchomości – Social.Estate