Moduły Bidi

Moduły Bidi

Moduły BiDi są jednymi z wykorzystywanych w SFP rozwiązań. W większości modeli można znaleźć złącza typu LC bądź SC. Dane mogą być przesyłane w obydwie strony po jednym włóknie.

 

Zastosowanie modułów

Technika światłowodowa umożliwia wykorzystanie modułów BiDi wyłącznie na światłowodach jednomodowych. Jest to rodzaj światłowodów, który umożliwia przesyłanie tylko jednej wiązki w danym kablu.

To rozwiązanie może być stosowane na znacznych dystansach, nawet 100 km. Umożliwia transmisję danych bez utraty prędkości oraz dyspersji. Nazwa modułu BiDi wzięła się od angielskiego Bidirectional – co oznacza, że ten sprzęt daje możliwość dwukierunkowego przesyłania informacji. Znajduje zastosowanie szczególnie w sieciach światłowodowych, w których ogromne znaczenie ma ograniczenie ilości połączeń.

 

Innowacyjne rozwiązania

W przeciwieństwie do modułów starszego typu, BiDi daje możliwość idealnego odseparowania fal o różnych długościach w ramach jednego włókna. Zatem od modułów dwuwłóknowych odróżnia je fakt, że mogą przewodzić dwa rodzaje fal o rozmaitych długościach w ramach jednego światłowodu jednomodowego.

Najczęściej stosuje się rozwiązanie zakładające podpięcie do jednego modułu dwóch urządzeń, które są aktywne. Moduły BiDi pozwalają na zastosowanie takiego rozwiązania na odległości nawet 150 km.

 

Ekonomiczne rozwiązanie

Zastosowanie takich modułów sprawia, że w wielu sytuacjach możliwe jest ograniczenie ilości patchcordów nawet o 50%. To sprawia, że stworzenie całej sieci jest znacznie tańsze, a także pozwala na oszczędność miejsca. Dzięki temu, spada również ryzyko awarii sieci. Mniejsza ilość kabli to również dużo niższa szansa na uszkodzenia mechaniczne wynikające z czynników losowych. Aby dobrać odpowiednie moduły BiDi, warto poszukiwać takich, które są dostosowane pod konkretne, niezbędne długości fal. W ten sposób możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości połączenia bez zbędnej utraty danych czy prędkości na sieci. To nowoczesne rozwiązanie, które sprawdza się przy dużych odległościach.