Na czym polega tomografia komputerowa?

Na czym polega tomografia komputerowa?

Jedną z metod diagnostycznych wykorzystywanych we współczesnej medycynie jest tomografia komputerowa. Jest to badanie pozwalające na uwidocznienie narządów ludzkiego ciała, dzięki wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego. Do jego wykonania tego wykorzystuje się tomograf. Z kolei zaś uzyskany za jego pomocą obraz nazywa się tomogramem.

Tomograf komputerowy zbudowany jest z kilku elementów, a mianowicie: stołu, konsoli operatora oraz skanera. Podczas badania skaner wykonując wokół ciała pacjenta rotacje, robi sporą ilość prześwietleń. Następnie uzyskany obraz trafia do specjalistycznie oprogramowanego komputera, w którym obraz jest widoczny w odpowiedniej technice, na przykład 3D.

Zasadniczo tomografię komputerową wykonuje się w oparciu o skierowanie wydane przez lekarza specjalistę jak na przykład: neurolog onkolog, okulista czy laryngolog. Wtedy zwykle wykonuje się TK klatki piersiowej, głowy i zatok, oraz jamy brzusznej. Wskazaniem do wykonania tomografii głowy są najczęściej bóle i zawroty głowy, przebyte urazy czaszkowo-mózgowe a także niedokrwienia mózgu i udary. Badanie to jest zalecane także w podejrzeniu zmian nowotworowych w obrębie głowy oraz u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi.

Z kolei zaś tomografia klatki piersiowej pokazuje strukturę serca, naczyń wieńcowych oraz całego układu oddechowego. Zazwyczaj zaleca się ją w diagnostyce nowotworów układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz przy chorobie wieńcowej. Wówczas badanie to zleca kardiolog, pulmonolog ewentualnie lekarz chorób wewnętrznych. Natomiast TK jamy brzusznej ma na celu wykrycie między innymi stanów zapalnych trzustki, nerek, jelita grubego oraz kamicy nerkowej i zakrzepicy żył wątrobowych. W tym wypadku skierowanie można otrzymać od urologa
Pacjenci zgłaszający się na badanie TK powinni stawić się na czczo, Co niezwykle istotne przed badaniem z użyciem środka kontrastowego należy pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu. O szczegóły najlepiej wówczas zapytać w placówce medycznej.

Tego rodzaju badanie jest dla pacjenta całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Zazwyczaj nie trwa zbyt długo i pozwala szybko wykryć zmiany zaistniałe u pacjenta.