Nauka gry na pianinie

Nauka gry na pianinie

Muzyka to coś, do czego trzeba mieć zdecydowanie predyspozycje. Faktem jest, że do szkoły muzycznej przyjmowani są Ci, którzy przejdą egzaminy wstępne, sprawdzające predyspozycje zarówno manualne, jak i wokalne dziecka. Właśnie dlatego, nawet ktoś, kto przejawia zdolności, ale w nie dość wystarczającym stopniu, może się po prostu nie dostać. Instrumentem, który jest bardzo popularny i często wybierany przez uczniów lub ich rodziców, jest pianino. Jest to świetny instrument, bardzo klasyczny ale dający wielkie możliwości, który pozwala na rozwój muzyczny, ale umożliwia nie tylko solowe granie utworów czy komponowanie, ale również nada się idealnie jako akompaniament dla orkiestry czy pojedynczych instrumentów smyczkowych lub dętych.

Słów kilka o pianinie

Pianino to instrument nieco mniejszy gabarytami od większego i bardziej profesjonalnego fortepianu, jednakże sama gra wygląda tak samo. Podczas nauki gry praktycznie w większości odbywa się ona na pianinie, w przypadku szkoły muzycznej, bądź na elektrycznym keyboardzie, w przypadku lekcji prywatnych, natomiast fortepian wykorzystywany jest podczas wielkich uroczystości, ważnych audycji muzycznych czy koncertów. Muzyka wypływa spod palców poprzez uderzanie nimi o klawisze o różnych tonach i wysokości dźwięku a dodatkowo, zarówno pianino jak i fortepian posiadają pedały, dzięki którym dźwięk można wydłużyć lub skrócić.

Nauka samemu czy skorzystanie z pomocy specjalisty?

Jedno jest pewne, że wchodząc na ścieżkę muzyczną, warto zastanowić się, czy chcemy to robić dla rozwijania swoich zainteresowań i pasji, czy dążymy do zawodowego poziomu i być może kariery muzycznej. Jeżeli chcemy być profesjonalistami, warto aplikować do szkoły muzycznej chociażby dlatego, że dowiemy się dam wielu cennych informacji dotyczących historii muzyki, nauczymy się sprawnie czytać nuty, czy profesjonalnej gry poważnych utworów muzycznych. Jeżeli jednak nasze oczekiwania opierają się głównie o samą umiejętność gry, chęć wyrażenia siebie i swojego talentu, ale robienie tego tylko dla przyjemności, w takim przypadku warto pójść na prywatne lekcje, na których nauczymy się sztuki gry, bez dodatkowych informacji, które nie są do gry konieczne.