Osadzony w gruncie słupek kablowy to niezbędny element sieci telekomunikacyjnej

Osadzony w gruncie słupek kablowy to niezbędny element sieci telekomunikacyjnej

Słupki kablowe, czyli mówiąc inaczej, słupki rozdzielcze są szeroko stosowane w sieciach telekomunikacyjnych. Konstrukcja takich słupków musi zapewniać łatwe oraz stabilne ustawienie ich w gruncie w taki sposób, by z jednej strony słupek kablowy stal maksymalnie stabilnie, a z drugiej, jego wnętrze było solidnie zabezpieczone. Chodzi tu oczywiście o zabezpieczenie jego wnętrza od ewentualnych zanieczyszczeń i wilgoci, które próbowały by się dostać z gruntu.

Zobacz także: słupek kablowy – PTS Rabka

Jeżeli chodzi o wygląd i konstrukcję takiego słupka, to przypomina on cylindryczną kolumnę, która od strony podstawy jest zakończona stopką z betonu. Sam słupek jest wykonany z tak zwanego polietylenu, który jest materiałem o wysokiej gęstości. Jest to materiał, która zabezpiecza słupek nie tylko przed korozją, ale także przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią, przymrozkami, przed zmianami temperatury i tak dalej.

Doprowadzanie kabli do słupka oraz wyprowadzanie ich z niego jest możliwe za pomocą specjalnych kolanek, które wykonane są z rur karbowanych i mają połączenie z kanalizacją kablową. Dodatkowo, takie słupki w swojej dolnej części posiadają zacisk uziemienia.

Jeżeli chodzi o wymiary takich słupków kablowych, to najczęściej spotykana ich wysokość mieści się między 130, a 150 cm. Te wymiary powodują, że wysokość nad gruntem takiego słupka waha się od 70 do 80 cm. Korpus słupka ma najczęściej średnicę 14 cm, a jego kołpak z kolei 16 cm.

Słupki takie można zakupić w wielu firmach, które zajmują się dostarczaniem oprzyrządowania do szeroko pojętych sieci telekomunikacyjnych i innych. Można skorzystać albo z gotowych modeli słupków, albo też umówić się na wykonanie takich słupków ściśle pasujących pod konkretny projekt. Oczywiście, cena zamówienia jest zależna od ilości zamówionych słupków.

Przed złożeniem zamówienia warto jest przejrzeć internetowe katalogi firm oferujących takie właśnie słupki kablowe, gdzie wyszczególnione są wszelkie ich dane, parametry, a także poszczególne słupki możemy zobaczyć na wielu szczegółowych zdjęciach.