Poręcze łazienkowe- sposób na samodzielność podczas codziennej higieny osobistej

Poręcze łazienkowe- sposób na samodzielność podczas codziennej higieny osobistej

W łazience czasem bywa ślisko i niebezpiecznie. Wychodząc spod prysznica czy z wanny trzeba uważać, by niechcący nie skręcić sobie karku. Zapewnić minimum psychicznej równowagi mogą poręcze łazienkowe.

Kto chętnie korzysta z łazienkowych poręczy?

       Seniorzy to grupa wiekowa, której poręcze łazienkowe są jak najbardziej potrzebne. W końcu nogi nie te same co kiedyś, a i w głowie potrafi się zakręcić niczym w młynku do kawy. Poręcze pomagają wyjść z kabiny prysznicowej i sprawiają, że starsze osoby nie boją się, iż niespodziewanie stracą równowagę. Doceniają łazienkowe poręcze również niepełnosprawni. Oni cierpią na jeszcze większe deficyty ruchowe niż seniorzy. Toteż czasem dla nich samodzielna kąpiel w łazience jawi się niczym lot na Księżyc.

Zobacz także: https://nieograniczeni.pl/

     Dzieje się tak, ponieważ osoby niepełnosprawne ruchowo cierpią zazwyczaj na paraliż całego ciała, przez co trudniej im wykazać się płynnością ruchów. Niemniej poręcze łazienkowe pozwalają im cieszyć się odrobiną samodzielności i nie wywinąć orła po wyjściu z kabiny prysznicowej. Z dobrodziejstw łazienkowych poręczy korzystają również osoby ze stwardnieniem rozsianym i chorzy po poważnych operacjach. Dzięki nim czują się we własnej łazience bardziej komfortowo i mają punkt zaczepienia, gdy dopadnie ich nagła niemoc fizyczna.

Gdzie jeszcze można zamontować poręcze łazienkowe?

      Jako że wstawanie z ubikacji może przysporzyć ludziom starszym i niepełnosprawnym sporo kłopotu, to warto zamontować poręcze łazienkowe właśnie tam. To żaden wstyd, tylko po prostu niezbędna konieczność. Ewentualny upadek podczas wstawania z sedesu mógłby mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zaletą łazienkowych poręczy jest na pewno solidność, bo nie tak łatwo je uszkodzić, a ich montaż zajmuje nie więcej niż 10 minut.

     Dużym plusem poręczy do łazienki jest również to, że są wykonane z metalu, więc jedyne co im realnie zagraża, to rdza. Przystosowanie łazienki w pewnych sytuacjach to nie fanaberia, a zwyczajny przymus. Niemniej poręcze łazienkowe w żaden sposób nie psują efektu aranżacyjnego zastosowanego w całym pomieszczeniu. Nie gryzą się z płytkami, żaluzjami ani umywalkami.