Solidne prowadnice do szuflad

Solidne prowadnice do szuflad

Mowa tutaj nie o niczym innym jak o prowadnicach szufladowych. Stanowią one główny element każdej szuflady niejako decydując o jej funkcjonalności. Nawet najpiękniejszy samochód, zrobiony z najbardziej nowoczesnych materiałów będzie bezużyteczny bez odpowiednich opon i napędu. Tym napędem w przypadku szuflad będą właśnie prowadnice. Decydują one w głównej mierze o funkcjonalności szuflad. Mogą ograniczać problematyczne głębokie szuflady poprzez zastosowanie metody wysuwu poza korpus mebla czy też być bezszelestne niczym Tesla z zastosowaniem metody cichego domyku.

Rodzaje prowadnic

Decydując się na wybór własnej prowadnicy, należy zaznajomić się z ich rodzajami obecnymi na rynku.

  1. Prowadnice rolkowe – dobre dla amatorów majsterkowania, bardzo łatwe w montażu. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się ona tzw rolkami, które położone są na łożyskach. Dzięki temu każde wsunięcie szuflady do zabudowy staje się banalnie proste, ale również przyjemne. Jest to również dobry wybór dla osób, które wygląd wystającej prowadnicy chciałyby komponować w otoczenie- bowiem w tej grupie istnieje wiele rodzajów kolorów prowadnic. Niestety decydując się na to rozwiązanie należy mieć na uwadze to, że ten typ prowadnic powinien być dostosowany do szuflad, które nie są bardzo przeciążone. Ciężkie sterty książek i dokumentów czy kuchenne szafy mogą nie być dobrym rozwiązaniem
  2. Prowadnice kulkowe – w przeciwieństwie do poprzedników mogą utrzymywać na swoich barkach dużą masę stając się bardziej odpowiedzialnym wyborem. To właśnie wytrzymałość stanowi ich główny atut. Niestety ich montaż wymaga trochę wprawniejszej ręki. Ciekawostką jest to, że charakteryzuje je specjalny system ,,Tip-on” dzięki któremu już lekki nacisk na front szuflady sprawia, że wysuwa się ona w kierunku użytkownika – Wygoda ponad wszystko!
  3. Prowadnice dolnego montażu – wybierane często, gdy użytkownik nie chce psuć wyglądu szuflady, która najczęściej w tym przypadku wykonana jest z elementów drewnianych. Prowadnica jak sama nazw wskazuje znajduje się u dołu szuflady stając się praktycznie niewidzialna.

Podsumowanie

Po omówieniu prowadnic meblowych nadchodzi chwila ich zakupu. Należy wybrać dobrego producenta, który posiada prowadnice z mocnych materiałów. Idealnym rozwiązaniem będzie połączenie funkcjonalności z wygodą.