Specyfikacja ciągników siodłowych

Specyfikacja ciągników siodłowych

Ciągnik siodłowy to z definicji samochód pokaźnych rozmiarów zwany samochodem transportowy, który jak sama nazwa wskazuje został stworzony do ciągnięcia innych pojazdów beznapędowych. Dlatego najczęściej spotkać można sytuację, w której do ciągnika siodłowego przyłączone są naczepy, które opierają swój ciężar na ciągniku, bądź też przyczepy. Oczywiście można też spotkać bardziej funkcjonalne konstrukcje, które są wyspecjalizowane do przewozu materiałów specjalnych bądź delikatnych. Przykładem są cysterny.

 

Rodzaje ciągników siodłowych

Ciągniki siodłowe to odpowiedzialne samochody ciężarowe. Ich rozkład masy, udźwig i moc to bardzo ważne parametry zapewniające prawidłowe ich funkcjonowanie. Jednak nie każdy ciągnik siodłowy jest identyczny. Ogólnie mówiąc można spotkać się z dwoma rodzajami ciągników siodłowych na rynku. Są nimi:

-Lekkie ciągniki siodłowe – ich masa jest prawnie regulowana przez różnorodne przepisy. Masa ciągnika lekkiego przeznaczona do transportu nie może przekroczyć 42 ton jeśli ma się do czynienia z dwuosiowymi pojazdami i 44 ton jeśli ma się do czynienia z pojazdami trzyosiowym. Kabiny takich ciągników z reguły nie są przystosowane do bardzo długich tras gdyż z reguły nie posiadają kabin dla kierowców. Z tego względu kierowcy kierujący takimi samochodami z reguły wracają na noc do domu. Z definicji lekkie, lecz to dosyć mylące stwierdzenie. Ich ładowność może wynosić nawet od 27 do 28 ton!

-Ciągniki siodłowe z hydraulika – taki zestaw to must have w przypadku chęci transportu ciągnika wraz z przyczepami. Jest najczęściej wykorzystywane w przypadku funkcjonalnego przewozu wielu materiałów jak paliwa, gaz, czy gruz. Powstała hydraulika została stworzona w celu łatwiejszego wyładowania towaru przez co przebiega to o wiele sprawniej, bezpieczniej i efektowniej. Są to ciągniki droższe, ze względu na swoją specyfikację – nawet o kilkanaście tysięcy złotych. To właśnie cena dobrej instalacji hydraulicznej.

 

Ciągniki siodłowe to bardzo droga inwestycja! Kosztują nawet kilkaset tysięcy złotych stąd nie każda firma jest w stanie sobie pozwolić na taki zakup. Kiedy zaczyna się przygodę z branżą TSL i jest się osobą niedoświadczoną warto jest postawić na leasing, wynajem bądź zakup używanych samochodów ciężarowych, które i tak są bardzo dobre i z pewnością wytrzymają jeszcze lata eksploatacji.

Ciągnik siodłowy DAF – Giełda Grupy DBK

Podsumowanie

GIELDADBK została stworzona przez grupę DBK i w swojej ofercie posiada szereg używanych ciągników siodłowych, które dostępne są za atrakcyjną cenę. Każdy z nich przechodzi gruntowną kontrolę przed sprzedażą, dlatego nie ma co się bać!