Stacja kontroli pojazdów – badania techniczne

Stacja kontroli pojazdów – badania techniczne

W momencie prowadzenia i posiadania swojej własnej floty samochodów ciężarowych każdy przedsiębiorca wie, że trzeba je serwisować regularnie. Pokonują one przecież wiele tysięcy kilometrów na swoich trasach dlatego też należy zadbać o ich funkcjonalność a również bezpieczeństwo kierowców na drodze. W innym razie może dojść do wypadku, lub do awarii na trasie co spowoduje przestoje i utratę pieniędzy bądź niedotrzymanie terminów. Zgodnie z panującymi przepisami podlegają one także badaniom technicznym, które dopuszczać będą samochody do wjechania na drogi. W zależności od masy bądź przeznaczenia swojego samochodu ciężarowego koszt jego badania technicznego będzie się różnił. Z reguły im większa masa samochodu tym większy koszt za jego badanie techniczne.

Zobacz również: Okręgowe stacje kontroli pojazdów w Grupie DBK

Badanie okresowe ciężarówki – z czym to się je?

Mimo wszystko przegląd samochodu ciężarowego ogólnie nie odbiega bardzo analizą od samochodu osobowego. Tak jak w nim należy dokładnie sprawdzić między innymi zgodność numerów dowodu rejestracyjnego z VINem, stan opon, działanie hamulców i klocków hamulcowych, układu kierowniczego, pasów bezpieczeństwa i obecności trójkąta wraz z ważną gaśnicą, oświetlenia przedniego i tylnego, głośności i szczelności układu wydechowego, stanu nadwozia i zawieszenia i wreszcie silnika. Gdy samochód przejdzie te wszystkie badania pozytywne i zmieści się w określonych wytycznych wtedy może zostać dopuszczony do wyjechania na drogi i transportu określonych materiałów.

 

Częstość i miejsca wykonywania badań okresowych

Aby ważność badania była zaliczona musi ono zostać wykonane najpóźniej w ostatni dzień, w którym kończy się zezwolenie. W zależności od rodzaju samochodu, który się posiada badania przeprowadza się z charakterystyczną dla niego częstotliwością.

-Jeżeli badany pojazd przekracza masę 3,5 tony to badanie musi być przeprowadzone raz w roku

-W momencie posiadania samochodu ,,z salonu” poniżej 3,5 tony badanie wykonuje się do 3 roku jego posiadania

 

Badania techniczne przeprowadza się w stacjach kontroli pojazdów, które posiadają do tego odpowiednie uprawnienia. Samochody, których waga nie przekracza 3,5 tony można badań w podstawowych stacjach kontroli pojazdów, a te przekraczające 3,5 tony w okręgowych stacjach kontroli pojazdów.

Brak zezwolenia może uniemożliwić prawidłową pracę samochodu ciężarowego niejako uziemiając go do momentu naprawy wszystkich usterek i ponownego przejścia kontroli w sposób pozytywny. Może to być bardzo uciążliwe bo gdy samochód ciężarowy stoi – nie zarabia. Tak więc warto dopilnować terminów i regularnie badać swoje samochody.