Sztyblety na sportowo i na elegancko

Sztyblety na sportowo i na elegancko

Aura za oknem potrafi zaskakująco szybko się zmieniać, przez co każdy powinien być przygotowany na taką ewentualność zaopatrując się w obuwie i odzież idealną na każdą porę roku. Są modele butów, które świetnie sprawdzają się wiosną, są i takie, które będą odpowiednie na jesień, a niekiedy idealnie sprawdzą się  podczas lekkiej zimy. O jakich butach mowa? O botkach typu sztyblety! Jak wyglądają, jakie mają zalety i z czym warto je łączyć by zapewnić sobie modną stylizację na każdą okazję?

Słów kilka o sztybletach

Jazda konna to ciekawy sposób spędzania czasu oraz wymagająca wielu wyrzeczeń i pracy dyscyplina sportowa. Podczas jej uprawiania niezbędnych jest kilka elementów, które nie tylko ułatwią jazdę w siodle, ale też ją w zasadzie umożliwią. Jednym z elementów, nie tyle koniecznych, co bardzo ważnych są właśnie sztyblety. Co prawda buty użytkowe do noszenia nie są  odpowiednie do jazdy konnej, niemniej jednak sam ich wygląd nawiązuje do butów, które zbudowane są tak, by dobrze dopasowywały się do strzemienia i by noga była dobrze usytuowana podczas jazdy. Sztyblety mają nieco grubszą podeszwę oraz niewysoki, osiągający 1,5 centymetra obcas natomiast cała powierzchnia buta dobrze dopasowuje się do stopy wraz z cholewką sięgającą kostek. Sztyblety są najczęściej wykonane ze skóry licowej lub zamszowej, ale można też znaleźć botki zrobione z tworzywa sztucznego nazywanego skórą ekologiczną.

Stylizacje ze sztybletami

Jako, że są to buty zarówno na wiosnę, jesień jak i zimę, warto zestawiać je zarówno z eleganckim trenczem czy prochowcem, jak również ramoneską i kapeluszem typu fedora. Sztyblety, szczególnie czarne, dobrze współgrają z jeansem, oraz krojem typu skinny jeans. Biały t-shirt, koszula, czy sweterek to elementy garderoby, które równie świetnie zgrają się z takim rodzajem obuwia. Niestety sztyblety nie będą dobrze wyglądać z sukienką czy spódniczką. Do takich ubrań warto wybierać botki na obcasie lub cienkie kozaki o długości cholewki przekraczającej wysokość kolana.