Taśmy lokalizacyjne

Taśmy lokalizacyjne

Liczba sieci kanalizacyjnych stale rośnie, co sprawia, że ich lokalizacja jest coraz bardziej utrudniona. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie i prawidłowe oznakowanie trasy sieci kanalizacji. Jednym z głównych produktów, który do tego służy są taśmy lokalizacyjne.

Taśma lokalizacyjna posiada wtopioną, metalową wkładkę, jest, jest czynnikiem lokalizacyjnym. Taśmy są kładzione pod ziemią, na rurach kanalizacyjnych. Rury kanalizacyjne są oznaczane taśmami, które mają kolor ciemnozielony lub brunatny. Taśmy lokalizacyjne są wykorzystywane także na placach budowy, do oznaczania różnych sieci, które przez nią przebiegają. Mogą to być sieci gazowe, elektryczne oraz wodociągowe. Każda sieć, która przechodzi od budynku do budynku, jest bardzo dobrze oznakowana po to, by nie dochodziło do sytuacji, kiedy jakiś pracownik budowy doprowadza do uszkodzenia którejś z sieci, twierdząc, że nie wiedział, o tym, że dana sieć się znajdowała w tym miejscu. Taśmy gazowe oznaczane są kolorem żółtym, elektryczne czerwonym, a wodociągowe niebieskim. Ktoś może teraz zadać pytanie, a co w sytuacji, gdy sieć zostanie zasypana? I tym w momencie przydaje się metalowa wkładka, która pozwala na szybkie zlokalizowanie zasypanej sieci, bez względu na to, na jakiej głębokości się znajduje.

Zobacz: taśma lokalizacyjna – PTS Rabka

Ceny taśm lokalizacyjnych, oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych za 100 metrów długości. Ilość, jaką przyjdzie nam zapłacić, zależy od materiału, z którego wykonana jest sieć oraz od metody nadruku. Wszystko więc sprowadza się do tego, że im wyższa cena, tym wyższa jakość. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że taśmy lokalizacyjne są stworzone do tego, by zwiększyć bezpieczeństwo pracowników budowy, a na bezpieczeństwie nigdy nie można oszczędzać, ponieważ jest najważniejsze. Najlepszej jakości taśmy są produkowane z wysokogatunkowego polietylenu HDP. Jest to materiał, którego temperatura topnienia wynosi od 126 do 135 stopni Celsjusza. Polietylen wysokiej gęstości jest odporny na działanie roztworu soli, kwasów, ługów, alkoholi i benzyny, natomiast nie jest odporny na działanie substancji silnie utleniających, takich jak kwas siarkowy lub azotowy. Jest bezwonny, nie ma smaku i jest obojętny fizjologicznie.