Transceiver optyczny

Transceiver optyczny

Najdłuższy dziś istniejący światłowód łączy Europę przez pół świata z Australią. Informacja biegnie w sieci z prędkością światła. Wiadomo, że nic nie może się równać z szybkością tego nośnika. Postęp technologiczny, jaki dokonał się w branży IT, dał możliwości rozwoju innym technologiom.

Dla sprawniejszego działania sieci światłowodowej instaluje się na przewodach Moduły SFP. Urządzenie w ogólnym rozumieniu jest transceiverem. Znaczy to, że może pracować jako nadajnik i odbiornik.

 

Jak działa wkładka optyczna

Moduły optyczne przetwarzają sygnał docierający z sieci lub posyłają je w przestrzeń internetu, lub łączy telekomunikacyjnych. Urządzenie, które nie jest zabezpieczone obwarowaniami producentów, może współpracować z różnymi urządzeniami należącymi do znacznej gamy marek.

Moduł SFP jednomodowe lub wielomodowe mają na wyposażeniu układy diagnostyki cyfrowej z zakresu dostępnych trzech typów:

a) DDM

b) DOM

c) DDMI

Diagnostyka cyfrowa jest niezwykle wygodnym narzędziem, które może uchronić administratorów sieci przed rozległymi awariami nadzorowanych segmentów sieci. Często zwykłe przegrzanie sprzętu może być przyczyną kłopotów. Monitorowanie temperatury jest jednym ze składników listy dostępnych opcji. Inne to na przykład napięcie zasilania. Wahania mogą doprowadzić do przekłamań. I oczywiście moc sygnału wejściowego i wyjściowego.

 

Wątpliwości dotyczące certyfikacji

Większość urządzeń posiada kompatybilność z innymi urządzeniami. Niestety oddzielny system certyfikacji nie działa w obrębie transceiverów. Wszystkie ustalenia dotyczące ujednolicenia budowy są realizowane pomiędzy firmami zainteresowanymi produkcją podzespołów.

Wielu wytwórców dopuszcza współpracę aparatów z innymi urządzeniami. Nie stosują zabezpieczeń w oprogramowaniu.

Niestety dochodzi także do nadużyć sytuacyjnych. Przodujący producenci faworyzują swoje produkty, używając zabezpieczeń softwarowych.

Dzięki niewielkiemu urządzeniu o modułowej i powtarzalnej budowie można tworzyć zespoły portów przesyłowych