Zasady stosowania suplementacji

Zasady stosowania suplementacji

Suplementy diety to specjalistyczne środki, które mają za zadanie uzupełnić różne niedobory na składniki odżywcze. Nie są to leki, ani środki farmakologiczne. Przez to jednak, że nie klasyfikuje się ich jako wyroby medyczne, ludzie potrafią przyjmować je w olbrzymich ilościach i to zupełnie bezmyślnie. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek suplementacji wypadałoby więc zastanowić się nad tym, jak powinna ona wyglądać. W przeciwnym wypadku suplement może przynieść więcej szkód niżeli korzyści.

Jedną z ważniejszych zasad jest to, by nie przyjmować suplementów diety na tzw. “chybił trafił”. Nie należy sięgać po żaden tego rodzaju wyrób tylko dlatego, że ma on piękne opakowanie lub został on polecony przez farmaceutę czy lekarza. Suplementację należy zawsze poprzedzić dokładnymi badaniami. Trzeba dowiedzieć się, co tak naprawdę dzieje się w organizmie i sprawdzić, czy rzeczywiście występują w nim jakieś niedobory. Nawet teoretycznie najbezpieczniejszy suplement można bowiem przedawkować.

Nie należy też oceniać swojego stanu zdrowia na podstawie tego, co zostało ukazane w reklamach. Producenci mają bowiem swoje sztuczki na to, by przekonać potencjalnego klienta do zakupu ich wyrobu. Potrafią mydlić oczy i zakłamywać rzeczywistość. W swoich reklamach specjalnie wymieniają szeroką gamę różnych objawów, by tylko jak największa ilość osób mogła się z nimi utożsamić. Reklamom nie należy więc w ogóle ufać. Jednym dobrym źródłem informacji będą wyniki badań oraz konsultacje z lekarzem bądź dietetykiem.

Nikt nie powinien również uważać, że suplement diety zastąpi mu zdrowe odżywianie. Jest to niemożliwe. Witaminy i minerały, które dodaje się do suplementów diety, w większości przypadków są związkami wytwarzanymi syntetycznie, a one nie wchłaniają się tak dobrze jak substancje naturalne. Występują pojedynczo, co także osłabia ich wchłanialność. Organizm może bowiem najlepiej wykorzystać witaminy i minerały, gdy występują one w towarzystwie innych mikroelementów. Zdrowej żywności nic nigdy nie zastąpi.